GrensGeluiden podcast

Beluister de podcasts van GrensGeluiden wanneer het je uit komt!

Hier vind je een greep uit de laatst uitgezonden programma’s en geproduceerde podcasts. Korte tijd na uitzending kan je de uitzending terughoren bij BredaNu uitzending gemist. Die blijven ongeveer 1 maand beschikbaar. Op onregelmatige basis publiceren we extra audio. Veel luisterplezier!

Gaza en Zuid Libanon zijn nooit ver weg bij Breda Photo

Fatima Jourmaa: From My Mother’s Novel

“We nemen foto’s, wetende dat we slechts flarden van tijd kunnen vastleggen, korte momenten die geleefd worden en daarna voor altijd verdwijnen.
Ik vertel een verhaal uit Zuid-Libanon — een verhaal dat ver teruggaat, en dat de afgelopen jaren dramatisch is verslechterd. Mijn verhaal begint wanneer de mensen van het Zuiden weigeren toeschouwers te blijven. Toen Gaza werd aangevallen, stond het Zuiden op in solidariteit, en een tweede front opende zich langs de grens. Alles wat volgde, vloeide voort uit die solidariteit.

***

“Wat betekent het om steun te betuigen aan Gaza? Is het genoeg om toeschouwer te blijven, terwijl je een genocide ziet gebeuren?” Fatima Jourmaa

***

Olivia Arthur; Lee and the Sea Things

“Toen een goede vriendin van mij overleed nadat ze in een depressie was beland, wilde ik iets maken voor haar driejarige dochter. Ik wilde een verhaal creëren om mijn begrip voor wat er gebeurd was aan haar over te brengen: dat haar moeder haar niet was ontnomen door iets van binnenuit, maar door een externe kracht, een monster waartegen ze niet kon vechten.”

“Ik wendde me tot de fotografie om dit verhaal te illustreren. Maar al snel merkte ik dat foto’s te direct zijn: zie lieten niet genoeg ruimte voor de verbeelding van een kind. Toch wilde ik die fotografie niet helemaal loslaten. En zo begon ik, voor het eerst in mijn werk, met collage: ik legde kleine stukjes werkelijkheid over elkaar om een ruimte te creëren waarin we kunnen verdwalen, met een verhaal dat we kunnen aanraken. Het heeft me zeven jaar gekost om het af te maken, het resultaat is Lee and the Sea Things.” Olivia Arthur

Reportage Breda Photo: Luc Goderie & René Oomen over ‘From My Mother’s Novel’ van Fatima Jourmaa en ‘Lee and the Sea Things’ van Olivia Arthur.
Luisterduur: 7 minuten. Breda Photo nog te zien t/m 25 oktober.
bredaphoto.nl/nl/

Foto: Fatima Jourmaa

Breda Photo: Jong in het Brabantse boerenland

Documentair fotograaf Eva Roefs is geboren en getogen in Loosbroek, een klein dorp in Brabant met slechts 1.020 inwoners. Hier begon haar liefde voor fotografie toen zij op 13-jarige leeftijd haar eerste camera kreeg en onder begeleiding van haar vader, zelf fotograaf, haar eerste foto’s maakte. Voor dit project keert Roefs 20 jaar later terug naar haar geboortegrond en vertelt een visueel verhaal dat balanceert tussen documentaire en geënsceneerde fotografie, tussen realiteit en verbeelding. Ze richt haar blik opnieuw op waar het allemaal begon: het Brabantse landschap en de bewoners, met bijzondere aandacht voor de jongeren die er nu opgroeien.

Azadaar is een project over rouw, trouw en herinnering. Voor Aya Musa wiens familieachtergrond in de Hazara-gemeenschap ligt, is het een laatste groet aan geliefden, naasten en mensen uit zijn gemeenschap die zijn omgekomen door sektarisch geweld. In dit project staat de sjiitische herdenking van de moord op Hussain, de kleinzoon van de profeet Mohammed, centraal.

Als bossen konden spreken, wat zouden ze dan zeggen? Vogelgezang zou een aanwijzing kunnen geven, of het ritselen van bladeren, het kraken van schors, het kabbelen van water. Onder de beschutting van het bos voegt een zachte maar doordringende menselijke stem zich bij het gesprek tussen alles wat in het bos leeft. Is het muziek of is het spraak? Het is een soort symfonie, opgebouwd tussen de gevallen bladeren in het hart van het bos. Hanna Tuulikki maakte de installatie Under forest cover.

Reportage Breda Photo van Luc Goderie & René Oomen
Luisterduur: 10 minuten. Breda Photo is te zien t/m 25 oktober.
bredaphoto.nl/nl/

Foto: Eva Roefs

GrensGeluiden 4 oktober: In de voetsporen van Camille Claudel en nieuw talent VO expo in vrouwengevangenis

‘De vrouwelijke beeldhouwer, de beeldhouweres, is een moderne verschijning in het kunstleven’, schreef Cornelis Veth in zijn biografie van Gra Rueb (1885-1972), uitgegeven ter gelegenheid van haar 60e verjaardag in 1945. Hij bedoelde: Hoogst ongebruikelijk dat een vrouw gaat beeldhouwen! Nu is er een expo in het Princenhaags Museum; In de VO-Expo, het project waarbij scholen in het voortgezet onderwijs laten zien wat hun leerlingen aan beeldende kunst produceren, exposeert Juul Peeters in de voormalige koepelgevangenis; Een nieuwe reportage over Breda Photo, en Hein van Kemenade bespreekt Niemand op de begraafplaats, een bundel verhalen en gedichten van Shrough Doghmosh over verlies, overleven en menselijkheid. Alle verhalen spelen zich af tijdens de genocide in Gaza.

Tijdlijn: Beluister integraal of scrol naar je favoriete onderwerp(en)

1:03 Reportage van Yvonne Ton over de expositie van Gra Rueb in Princenhaags Musuem
18:53 Reportage van René Oomen & Luc Goderie vanaf Breda Photo
30:16 Hein van Kemenade over ‘Niemand op de begraafplaats’, een bundel verhalen en gedichten van Shrough Doghmosh
40:16 Studiogesprek over VO expo, in de voormalige vrouwengevangenis in Breda
met o.a. Juul Peeters

Presentatie: Anne Goossen

Foto: Gra Rueb (1885-1972)

GrensGeluiden 27 september; Broedplaats Electron, Breda Photo en festival Sound of Europe

Met het gunnen van een nieuwe, nomadische broedplaats voor makers, lijkt de rol van de vorige, Electron, uitgespeeld. Toch is er nog een staartje: De Ombudsman onderzocht de klachten van Electron richting de Gemeente Breda over communicatie en transparantie en kwam tot opvallende conclusies; Een volgende GrensGeluiden reportage over Breda Photo komt vanuit de hoofdlocatie Chassé Carré. Ontwerper Luc Goderie laat zijn licht schijnen op diverse fotoprojecten; Festival Sound of Europe strijkt weer neer in de stad; vernieuwende en grensverleggende muziek op 9, 10 en 11 oktober op verschillende locaties.

Presentatie: René Oomen

Tijdlijn: 0:00 Breda Photo
9:58 Sound of Europe, Frank van der Kooij
32:28 Electron versus Breda, Lisette Spee

GrensGeluiden 20 sept: Duiken in boeken en Hein 40 jaar literair radio-icoon

Hein van Kemenade en Marijke van der Putten nemen een kijkje in de boekenwereld en bespreken literatuur. Wat is er veranderd de afgelopen veertig jaar? Wat heeft de digitalisering ons gebracht en wat waren trends op literair gebied? En wie kent nog Els Pelgrom? Over haar verscheen een boeiende biografie. Verder een interview met Marente de Moor over haar roman ‘De Bandagist’ en aandacht voor de vertaling door Karol Lesman (geboren in Breda en bekroond vertaler uit het Pools.) van brieven over literatuur van Wisława Szymborska en een novelle van Kornel Filipowicz .

Marijke staat ook stil bij de 40 jarige carrière van Hein van Kemenade in het boekenvak, met name ook als radio-icoon en een van de founding fathers van GrensGeluiden.

Presentatie: Hein van Kemenade & Marijke van der Putten

Blind Walls Talent Jam, BredaPhoto expo ‘Hartkamers’ en een gesprek met schrijver Jilt Jorritsma in GrensGeluiden 13 september

Jonge straatkunstenaars laten op 11 september aan de Markkade in Breda zien wat voor muurschilderingen ze allemaal kunnen maken. GrensGeluiden nam er een kijkje. De expositie ‘Hartkamers’ in de Speelhuislaan toont portretten van nieuwkomers en Bredanaars die elkaar vonden via Buddy to Buddy. Schrijver Jilt Jorritsma belicht in zijn novelle ‘Zinkstukken’ (dit jaar het Brabants Boek Present) het leven van griendwerkers in de onherbergzame Biesbosch en beschrijft hun gesprekken over leven en dood. Aan Hein van Kemenade vertelt hij er meer over. En er is weer een nieuwe column, geschreven door dichter, schrijver en beeldend kunstenaar Yvon Né.

Presentatie: Yvonne Ton

GrensGeluiden 6 september: Breda Photo in de startblokken en de Bredase Koffermoord 50 jaar na dato opnieuw verteld

50 jaar geleden werd in Breda een koffer met het lijk van een jonge vrouw gevonden. Gert-Jan van den Bemd, schrijver van De Koffermoord, was toen een jaar of 12. Nu is er het boek: De Bredase Koffermoord, een minutieuze reconstructie van de zaak 50 jaar na dato.

De twaalfde editie van het Breda Photo Festival opent vrijdag 11 september onder de titel Our Songs Came Through, verhalen over troost en veerkracht. GrensGeluiden heeft nu al een inleidende reportage met directeur Friso Wijnen en medewerkster Astrid Hulsmann.

Senne de Vries bespreekt de film The Odyssey van Christopher Nolan. Het is de verfilming van Homerus’ epische gedicht over Odysseus die na de Trojaanse Oorlog tien jaar over de zeeën voer. Dit Griekse heldendicht is gefilmd als mythisch avontuur waarvoor Nolan de hele wereld over reisde, gebruikmakend van de nieuwste technologieën.

Presentatie: Anne Goossen

Foto: Breda Photo 2022: Fotografen duo Daan Zuijderwijk & Maaike Isolde zijn met hun kinderen en oude camper neergestreken op het terrein achter brouwerij BRACK. (foto: René Oomen).

GrensGeluiden 28 juni: Now Show St.Joost met zes afstudeerders

Ook dit jaar dwalen een paar GrensGeluiden makers door de lange gangen en grote lokalen van St.Joost, School of Art & Design in Breda op zoek naar een nieuwe lichting afstudeertalent. De eindexamenexpo, onder de noemer de Now Show, is dit jaar van 3 t/m 5 juli in zowel Breda als Den Bosch. Yvonne Ton & René Oomen spreken met de volgende zes afgestudeerden over hun eindexamenwerk: Caitlin Becker Hof, Noortje Verhoeven, Adrienne Rijnfrank, Jurgen de Smit, Iris van Vliet en Marijn van Doesburg. Met dank aan Vivian Bax van St.Joost.

Meer info over de Graduation Show
Deze podcast is onderdeel van de podcastpagina van GrensGeluiden.

Foto: Installatiebeeld van Jurgen de Smit, eindexamenproject over AI.

Technologie en creativiteit gaan samen in broedplaats Creative Design

Er komt een broedplaats Creative Design in Breda. Daarmee wil de stad zich profileren als stad van toegepaste technologie en creativiteit.

Na een aanbesteding heeft de gemeente Breda onlangs een netwerk van culturele organisaties en onderwijsinstellingen gekozen om die broedplaats de komende 2,5 jaar vorm te geven. Graphic Matters is de kartrekker hiervan, gesteund door partners als KOP, Blind Walls Gallery, Pier15, Grote Kerk Breda, BUas, City of Imagineers, Avans en TURF. Een gesprek met Dennis Elbers van Graphic Matters over de plannen.

Interview: Yvonne Ton. Luisterduur: 18 minuten

De Ruimte in: Dr. Struyckenplein Breda

De wederopbouwwijk de Heuvel is de afgelopen jaren flink op de schop gegaan. Er zijn nieuwe woningen en voorzieningen gekomen en de naoorlogse wijk is groener geworden.

Toch is het oorspronkelijke karakter van de wijk nog steeds herkenbaar. De wijk bestaat uit drie stedenbouwkundige delen, ontworpen door Granpré Molière en Schaap. In de rubriek ‘De ruimte in’ gingen we met Luc Goderie naar het Dr. Struyckenplein, dat na de herstructurering het bruisend hart is van de wijk.

Reportage: Yvonne Ton. Luisterduur: 10 minuten

Met PING! levert Gert-Jan van den Bemd weer een onderhoudende thriller af

Met PING! levert Gert-Jan van den Bemd weer een onderhoudende thriller af die zich opnieuw afspeelt in de stad. Als inwoner hoef je in ieder geval niet veel moeite doen om de locaties te herkennen. De auteur is studiogast in GrensGeluiden van 7 juni. Tussen de twee delen interview hoor je een aflevering van ‘De Ruimte in met Luc Goderie’. Yvonne Ton maakte de reportage. Verder een nieuwe column door Yvon Né.

Presentatie: René Oomen

Foto: Presentatie van PING! bij van Kemenade & Hollaers. De auteur wordt geïnterviewd door Cecileke Cortie. Foto: Willem Buijs

https://soundcloud.com/user-59107062/gert-jan-van-den-bemd-levert?si=88c3f6df9f054e26b1845e0a5d6264c8&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

WinterGrensGeluiden 7 december: Het rijke Brabantse danslandschap van Joost Goutziers

De rijke geschiedenis van de moderne dans in Brabant verdient een eigen boek, vindt de Tilburgse cultuurjournalist en dansliefhebber Joost Goutziers. Hij is de tweede wintergast in GrensGeluiden.
Het boek Dwarse Dansers verschijnt in het voorjaar van 2026 en belicht de periode vanaf 1980 tot nu. Joost is bezig met de laatste loodjes en dankzij een crowdfundingsactie (hier vind je ook meer informatie over het boek) is ook de financiering inmiddels rond.

Beluister de uitzending

Presentatie: Yvonne Ton

Kritiese Filmers kijken terug

Uit onvrede met het onderwijs, maar ook met de maatschappij, richten Bob Entrop, Frank Hamers, Franklin Wolff en Renze Ferwerda in 1971 Werkgemeenschap Kritiese Filmers op, het allereerste filmcollectief van ons land. Geheel volgens de tijdgeest willen ze revolutie, verzinnen onderwerpen en maken maatschappijkritische films. Ze proppen de achterbakken van hun auto’s vol met apparatuur en schermen en waaieren uit over het land. Ze vertonen hun films en diaseries in achterzaaltjes, fabriekskantines, jongerenclubs, bij de plattelandsvrouwen van Callantsoog en zelfs bij de Evangelische Kirche in Berlijn. Ze zijn ook bij de eerste fabrieksbezetting van ons land, de Enka fabriek. Het gaat om de discussie achteraf. Actie ontketenen en de toon zetten. Ze zijn opstandig en willen verandering.

Voormalige Kritiese Filmers Liesbeth van Well & Anne- Mieke van den Berg (foto) vinden het tijd worden om de balans op te maken. In samenwerking met het Stadsarchief Breda struinen ze door hun verleden en maken een nieuwe film met portretten van oud-collega’s.

Beluister de reportage

Reportage van René Oomen. Luisterduur: 30 minuten

GrensGeluidenmakers René Oomen & Yvonne Ton maken documentaire podcast Het Gestreamde Evangelie

Beluister de documentaire

Een verhalende podcast voor DOCS van NTR/VPRO van René Oomen en Yvonne Ton.
Beluister hier of je favoriete podcastapp.

Terwijl de meeste kerken leeglopen, is online juist steeds meer religie te vinden. Je kunt de hele dag luisteren naar de programma’s van religieuze radiostations, soms met vestigingen in de hele wereld. Daarnaast zijn er influencers die hun volgers via de socials voeden met bijbeluitleg, gebeden, muziek en een goed religieus gesprek. Is het oude wijn in nieuwe zakken of pakken deze nieuwkomers het heel anders aan dan de traditionele kerken? Wat is de aantrekkingskracht van online religie en zit er ook een gevaarlijke kant aan?

In de podcast ‘Het Gestreamde Evangelie’ proberen René Oomen (zelf ooit katholiek) en Yvonne Ton (zelf ooit gereformeerd) meer zicht te krijgen op de beweegredenen en werkwijze van ‘godfluencers’ en internetpredikers.